Święte Triduum Paschalne

wielkanoc 3 Szalejąca na świecie pandemia koronawirusa uniemożliwia nam w tym roku obchodzenie Świąt Wielkanocy w sposób zwyczajowy, przy pełnym kościele wiernych, z niecierpliwością oczekujących na zwycięstwo Pan Jezusa nad śmiercią. Wprowadzone dla naszego bezpieczeństwa ograniczenia spowodowały, że świątynie świeca pustkami, nie ma mowy o żadnej procesji, nie odprawiamy drogi krzyżowej, nie ma ciemnicy i długiej adoracji Najświętszego Sakramentu. Nie będzie poświęcenia pokarmów.Wszystko po to, byśmy byli bezpieczni. Sytuacja niecodzienna i trudna dla wszystkich wierzących. Może jednak ten czas będzie dla nas jakąś nauką…obudzi refleksje…tęsknotę za Bogiem Żywym obecnym w eucharystii. Może zrozumiemy, że jedynym sensem naszego istnienia jest stała łączność z Panem Jezusem.  Zatęsknimy..zapłaczemy…umiłujemy bardziej…

Mimo wszystko, warto jednak przypomnieć pokrótce , na czym polega Triduum Paschalne, co oznacza każdy jego dzień, co się w każdym dniu wydarzy -bez względu na szalejącą epidemię. Jezus i tak zmartwychwstanie!!!

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada  9 kwietnia, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem.

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica.Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Obchody Triduum Paschalnego, choć trwają od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej, wbrew pozorom nie trwają cztery, lecz trzy dni. Jest to związane z żydowską rachubą czasu. Każde święto rozpoczyna się już poprzedniego dnia wieczorem po zachodzie słońca.

Tak więc pierwszy dzień świętego Triduum (Trzech Dni) Paschalnego rozpoczyna się od Mszy Wieczerzy Pańskiej w czwartek a kończy Liturgią Męki Pańskiej w piątek jeszcze przed wieczorem. Jest to zgodne z Ewangelią, która mówi, że Ciało Jezusa spoczęło w Grobie jeszcze przed nastaniem szabatu.

Drugi dzień to czas liturgicznej ciszy i smutku. Kościół nie sprawuje Mszy św., a Komunię św. mogą, w formie wiatyku, przyjmować jedynie umierający. Właściwie nie sprawuje się żadnych sakramentów, choć m.in. polskie doświadczenie uczy, że to czas wzmożonej posługi kapłanów sprawujących sakrament pojednania. Wieczorem kończy się „dzień żałoby”.

Rozpoczyna się trzeci dzień, w którym Chrystus zmartwychwstał. Nastaje święta Noc Zmartwychwstania, podczas której powstaje z martwych Chrystus Pan – Słońce, które nie zna zachodu.

Noc Paschalna oraz cała Niedziela Wielkanocna to największe święto chrześcijańskie, pierwszy dzień tygodnia, uroczyście obchodzony w każdą niedzielę przez cały rok.

 

Kategorie: Bez kategorii

Komentarze są wyłączone.