Środa Popielcowa 2022

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Post, czyli czterdziestodniową pokutę. W tym roku przypada 2 marca.

Tego dnia podczas nabożeństwa ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem. Obrzędowi temu towarzyszą słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

W Środę Popielcową, nas, katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia. W kościołach odprawiane są nabożeństwa pasyjne: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. A szaty księży są koloru fioletowego.

Wielki Post w Kościele katolickim to czas pokuty i dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna oraz braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. To czas przygotowania się do najważniejszej chrześcijańskiej uroczystości – Wielkanocy.

Zakończy się w Wielki Czwartek, 14 kwietnia, kiedy to rozpoczniemy obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 17 kwietnia.

Kategorie: Bez kategorii

Komentarze są wyłączone.